Bebek Arabaları

12 Volt ile 6 Volt Akülü Araba Arasındaki Fark

Akülü arabalar, bebekler ve çocuklar için bir rüya niteliğindeki oyuncaklardır. 12 Volt ile 6 Volt Akülü Araba Arasındaki Fark nedir? peki hiç merak ettiniz mi? Bu makalemizde sizler için 12 volt ile 6 volt arasındaki fark nedir?  sorusuna yanıt vereceğiz. 12 volt akülü araba ve 6 volt akülü araba arasında belirgin farklar bulunuyor. Bu farklar arasında taşıma kapasitesi başta olmak üzere kullanım süresi gibi faktörler yer alıyor.

12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki farklardan en önemlisi de fiyat farkıdır. Ortalama olarak 12 volt akülü arabalar 2023 yılı Şubat ayı itibariyle 5000 TL’den başlamakta olup, 6 volt akülü araba fiyatları ise 3500 TL’den başlamaktadır. 12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki fark bunlar ile kısıtlı olmayıp olup, aşağıda şu şekilde özetleyebiliriz;

12 Volt ile 6 Volt Akülü Araba Arasındaki Fark

6 Volt Akülü Araba Farkları 12 Volt Akülü Araba Farkları
Fiyat olarak daha ucuzlardır. 6 volt modellerine göre daha pahalıdır.
Kullanım süresi ortalama olarak 45-60 dakika arasındadır. Kullanım süresi 1 saat ile 1 saat 30 dakika arasındadır.
Ortalama 25 kilograma kadar taşıma kapasitesi vardır 35-50 Kilograma kadar taşıma kapasitesi vardır
Ortalama akü ömrü 1,5 yıldır. Ortalama akü ömrü 2 – 2,5 yıldır
Daha küçük ve hafif yapıya sahiptir Daha güçlü ve büyük yapıya sahiplerdir
Daha az ürün özelliği bulunmaktadır. Daha çok fonksiyonel özellikleri bulunmaktadır.

 

12 volt akülü araba özellikleri

12 volt akülü araba özellikleri çoğunlukla aşağıdaki şekilde ortaya çıkmaktadır. 12 volt akülü arabalar hızlı, güçlü, ve fonksiyonel olarak tasarlandıkları için yüksek performans ve uzun süreli kullanım sunarlar. 12 volt akülü araba özellikleri şöyledir:

 • 12 voltluk akülü arabalar 6 volt akülü arabalara göre daha fazla güç üretirler ve daha fazla hız yaparlar. Bu da akülü arabanın daha uzun süreli kullanımı anlamına gelir.
 • Daha hızlı kalkış süreleri bulunur.
 • 12 voltluk akülü arabalar 6 voltluk akülü arabalara göre daha hızlıdır ve saatte 8 ile 12 km arasında yol katetebilirler.
 • 12 voltluk akülü arabalar daha uzun süre kullanılır. 6 volt ile kıyaslandığında %75-90 arasında artış söz konusudur.
 • Çok daha fonksiyoneldir. Bu fonksiyonlar arasında uzaktan kumanda ile kontrol gibi ebeveynlerin çok önemsediği özellikler de bulunur.
 • FM Radyo / USB / Bluetooth / AUX ve arabanın kendi hafızasındaki müzikleri çalabilme, araba ışıkları yönetebilme, uzaktan kontrol, 5 noktalı emniyet kemeri, açılır kapanır kapılar, motor freni gibi sürüşü ve sürücüyü tatmin edebilecek özelliklere genellikle sahiplerdir.

Bebek arabanız yok ise veya yanınızda değil ise Kiralık Bebek Arabası Nasıl Bulurum? yazımıza da göz atabilirsiniz.

12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki fark bunlarla sınırlı kalmayıp 6 volt akülü araba özelliklerine göz atalım:

6 volt akülü araba özellikleri

6 volt akülü arabalar çoğunlukla daha küçük yaştaki çocuklar ve bebekler için tasarlanmıştır. Kullanım süresi ve hız bakımından 12 volt ile kıyaslandığında ciddi farklar söz konusu olabiliyor. 6 volt akülü araba özellikleri genellikle bu şekildedir:

 • Genellikle 12 volt modellere göre daha küçük ve hafif tasarıma sahiplerdir
 • 6 volt akü gücü 12 volta kıyasla yarı yarıya az olduğu için güç bakımından daha az güçlüdür.
 • Kalkışlarda ve çekiş gücü anlamında çok daha az hareket ederler.
 • 6 volt akülü araçlar ürettikleri güç itibariyle çok fazla hızlı gidemezler. Ortalama saatte 3 ile 5 km arasında bir güç üretebilirler.
 • Kullanım süresi daha azdır. 12 volt ile kıyaslandığında hemen hemen yarı yarıya daha az kullanım süresi vardır.
 • 6 volt akülü arabalar daha hafif olduğu için plastikleri ve kullanılan aksamlar daha ince ve kırılgan olabilir.

12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki fark bu şekilde sıralanabilir ve sınıflandırılabilir. Eğer bütçeniz yetiyor ise 6 volt yerine 12 volt tercih etmenizi öneriyoruz. Daha uzun süre kullanım ve bebeğiniz büyüyor ve satmak istiyorsanız ise dolap, letgo ve sahibinden gibi yerlerde satışını daha hızlı yapabilirsiniz.

12 Volt ile 6 Volt Akülü Araba Arasındaki Fark

6 volt akülü araba 12 volt olur mu

Eğer elinizde 6 volt akülü araba var ise 6 volt akülü araba 12 volt olur mu? sorusunu arıyor olabilirsiniz. 6 volt akülü arabayı 12 volt yapmak mümkündür. Yapmanız gereken 6 volt akülü arabayı 12 volta çevirme işlemi için 12 volt akü ve 12 volt devre satın almak olacaktır. Ortalama 12 volt akü fiyatları 700-800 TL civarından başlarken devre kartı fiyatları ise 300 TL gibi bir fiyata en kalitelisini bulabilirsiniz.

6 volt akülü araba nasıl hızlandırılır?

6 volt akülü araba hızlandırmak istiyorsanız akü ve anakart yani devre kartı değiştirerek akülü arabanızın hızını arttırabilirsiniz. Eğer arabanız uzaktan kumandalı ise devre kartı değişimi sonrasında akülü arabanızın uzaktan kumandası devre dışı kalabilir. 12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki fark arasında araba hızı önemli bir faktör olduğu için hızlandırma işlemi yapılabilir.

Bebeğinizin uyku güvenliği için ise Yatak Bariyeri Önerileri isimli yazımıza da göz atabilirsiniz. 12 volt ile 6 volt akülü araba arasındaki fark hakkında sorularınızı bizlere yorum yaz bölümünden iletebilirsiniz. Akülü araba modellerine de buradan bakabilirsiniz.

Bebek

"Çocuk Gelişimi" uzmanıyım. Bu sitede yazmaktan, sizinle iletişim kurmaktan mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu