Bebek Bakımı

Bebeklerde Burun Tıkanması Neden Olur? Bebeklerde Burun Nasıl temizlenir?

Burun tıkanıklığı her yaşta bir sıkıntıdır ama bebekler bununla kendi başlarına başa çıkamazlar.

Bebeğinizin burun tıkanıklığı, beslenmeden uyumaya kadar her şeyi etkilediği için büyük bir endişe kaynağıdır. Bazen aileler burnun tıkalı olabileceği gerçeğini gözden kaçırırlar veya yeni anne babalar bebeğin burnunun temizlenmesi gerektiğini bilmeyebilirler.

Bebeklerde Burun Tıkanmasının Sebebi Nelerdir?

Bebeklerde Burun Tikanmasinin Sebebi Nelerdir

Burun, solunum yollarının başlangıç ​​organıdır. Burundan alınan hava akciğerlere taşınırken nemlenir ve ısınır.

Bebeklerin ve çocukların burun yapısı yetişkinlere göre oldukça dardır ve bebekler “koklama” yaş grubu oldukları için genellikle burnun içi normal nemini kaybederek kuru sıcak hava, duman, toz, rüzgar nedeniyle kurur. , soğuk ve soğuk. Bu nedenle burun tıkanıklığı yetişkinlere göre daha sık görülür.

Tıkalı bir burun, huzursuzluk, emme ve beslenme sorunları, sık uyanma gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle salgı miktarı artarak üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bebeğin burnunun açık olmasını sağlamak için salin damlaları tercih edilmelidir. Günlük burun temizliği sayısı bebeğin ihtiyacına göre sizin tarafınızdan belirlenebilir. Bir bebek için günde bir kez yeterli olabilirken, başka bir bebek için her beslenmeden önce burnunun temizlenmesi gerekebilir.

Burun neden tıkanır?

Genelde bebekler ilk 6 ay burunlarından nefes alırlar; Bebekler, daha büyük çocuklara veya yetişkinlere göre burun tıkanıklığına daha yatkındır çünkü burun pasajları küçüktür ve gelişmesi zaman alır. Çoğu durumda tıkanıklık hafiftir ve burnun temizlenmesi gerekse de ebeveynlerin çok fazla endişelenmemesi gerekir. Çeşitli yaygın durumlar ve hastalıklar bebeğinizin burnunun tıkanmasına neden olabilir.
Bunlar:

  • soğuk algınlığı veya grip
  • kuru havaya maruz kalma
  • alerji
  • Kirleticilere maruz kalmak tıkanıklıklara neden olabilir.

Bebeğinizin burnunun tıkalı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bazı bebekler tıkanıklık ilaçlarına dirençli olduğundan, şırınga veya aspiratör kullanmaya başlamadan önce sorunun gerçekten bu olduğundan emin olmak önemlidir. Çoğu durumda, bebeğinizin burnunun tıkalı olup olmadığını hemen anlayabilirsiniz.
Çoğu zaman, ebeveynden gelen mukus burun deliğinde veya burun çevresinde görülebilir. Aksi takdirde gürültülü nefes alma şeklinde bir burun tıkanıklığı duyulacaktır. Ayrıca burun tıkanıklığı düzeltilmez veya fark edilmezse beslenme sorunları, nefes almada zorluk, tıkanıklık, huzursuzluk ve ağlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerin Burnu Nasıl temizlenir?

Bebeklerin Burnu Nasil temizlenir

Bebeğinizin burnunu temizlemenin en iyi yolu nedir?

Özellikle emzirirken burnunuzdan rahat nefes alabilmeniz için burnunuzu temizlemeniz önemlidir. Neyse ki, ebeveynlerin tıkanıklığı hızla gidermek için kullanabilecekleri çeşitli basit çözümler var.
Bebeğinizin burnunda mukus birikmesinin nedeni ne olursa olsun, burnun temizlenmesi konforu artırmak ve emzirmeyi kolaylaştırmak için önemlidir.
Bu adımlar, bebeğinizin burnunu güvenli bir şekilde temizlemenize ve tıkanıklığın getirdiği rahatsızlığı gidermenize yardımcı olacaktır.

Fizyolojik salin solüsyonu ile  bebek burnu temizleme

 

Basınçlı burun spreyleri genellikle bebekler için önerilmez. Burun spreyleri dört yaşın altındaki çocuklarda komplikasyonlara neden olabilir. Sprey yerine buruna göre tek kullanımlık salin formları alınabilir. Ya da eczaneden serum fizyolojik alıp şırınga olarak kullanabilir, aspiratör gibi aletlerle güvenle temizleyebilirsiniz. Bebeğinizi yan yatar pozisyonda destekleyin ve her burun deliğine salin püskürtün ve sonra emdirin, yoksa bir burundan sıkarken diğerinden kolayca mukus çıkabilir.
Emziği emerken vakum oluşturmak için emziğin bir ucunu bebeğinizin burun deliğine yerleştirin. Diğer ucunu burnunuzdaki mukusu çıkarmak ve burun delikleriniz arasında geçiş yapmak için kullanabilirsiniz.
Bazı bebekler burun temizlemeye karşı dirençli olduğundan kıpırdanmaya hazır olun. İşi kolaylaştırmak için başka bir yetişkinden yardım alınabilir.

Ayrıca banyo sonrası temizlik yapmak mukus yumuşayacağı için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
Bunların dışında;
Odadaki sıcaklığı ve nemi takip edin ; Ortalama oda sıcaklığı 22-26 °C arasında olmalı, ancak 23-24 °C’yi geçmemelidir. Nem %40-60 arasında olmalıdır.
Bir nemlendirici ile odadaki nemi artırın . Yetişkinler gibi bebekler de burun boşluklarının soğuktan genişlediği kış aylarında burun tıkanıklığına daha yatkındır. Bu, mukus salgılanmasını teşvik eder ve tıkanıklığa neden olabilir.
Bir nemlendirici, balgamı sınırlamak veya temizlemek için evinizdeki nemi artırabilir. Bu hem siz hem de bebeğiniz için evinizi daha konforlu hale getirecektir.

Doktoru ne zaman arayacağım?

Bebeğinizin kabızlığından endişe ediyorsanız; Hızlı nefes alma, ateş veya öksürük gibi başka hastalık belirtileriniz varsa; Bebeğin burun tıkanıklığı serum kullanmasına rağmen geçmiyor ve gün geçtikçe artıyorsa, bebekte nefes darlığı ve renk değişiklikleri (özellikle dudak çevresinde morluklar) varsa yukarıdaki belirtilere ek olarak mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. beklemeden danıştı.

Bu yazılara da bakın:

Bebekte Pişiği Geçirme, Pişikten Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Yeni Doğan Bebeğin Kakası Nasıl Olmalı? Bebeklerde Kaka Sorunu, Kaka Rengi

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu