Bebek BakımıBebek Sağlığı

Çocuklar İçin Nefes Egzersizleri Nedir? Çocuklara Nefes Egzersizi Tarifleri

Çocukların farklı gelişim alanlarını desteklemek için pek çok farklı yol deniyoruz çünkü araştırmalar, çocukların gelişim alanları etkili bir şekilde desteklendiğinde akademik başarılarının, özgüvenlerinin, psikolojik, fiziksel ve bilişsel gelişimlerinin arttığını söylüyor. Peki çocuklarımızı etkili bir şekilde desteklemek için ne yapabiliriz? Son zamanlarda yetişkinlerin ve çocukların dünyasında önemli bir yer edinen ve çocukların gelişiminin birçok alanına fayda sağlayan nefes egzersizini gelin birlikte inceleyelim.

Nefes Egzersizi Nedir?

 

Nefes egzersizi, nefesimize odaklanarak kontrollü bir şekilde nefes alıp vermekten oluşur. Peki çocuklar için nefes egzersizini nasıl daha eğlenceli ve dikkat çekici hale getirebiliriz? Bunun için farklı temalar, hayvan isimleri kullanabiliriz. Örneğin; Fil nefesi, tavşan nefesi, renkli balon nefesi, sırt sırta nefes bu örneklerden bazılarıdır. 4 yaşından itibaren çocuklar için nefes egzersizleri sağlayabiliriz. Çocuklar için haftada bir veya iki kez 10-15 dakika ile başlayan nefes egzersizleri yapmak yeterli olabilir. Çocukların yaşlarına ve ilgi alanlarına bağlı olarak, fiziksel aktivite için ayrılan süre haftada daha fazla gün ve dakikaya kadar çıkabilir.

 Çocuklar İçin Nefes Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 Çocuklar İçin Nefes Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir

Kontrollü nefes almanın hem çocuklar hem de yetişkinler için birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: Çocukların nefeslerine odaklanmaları ve bunun farkında olarak nefeslerini kontrol etmeye çalışmaları odaklanmalarına ve konsantre olmalarına yardımcı olur. Aynı zamanda kontrollü nefes almak çocukların kendilerini daha sakin ve enerjik hissetmelerine yardımcı olur çünkü doğru nefes aldığımızda ciğerlerimize daha fazla oksijen girer. Vücudumuz daha fazla oksijen aldığında, stres ve kaygı gibi olumsuz duygular azalır ve yerini sakinlik ve canlılık alır.

Çocuklar Nefes Egzersizlerini Nerede Deneyimleyebilir?

 

Çocuklar kreşe, anaokuluna ya da çocuk atölyelerine gittiklerinde arkadaşlarıyla birlikte öğretmen eşliğinde nefes egzersizleri yapabilirler. Okul faaliyetlerine başlamadan önce nefes egzersizleri, çocukların ilgisini, dikkatini ve odaklanmasını geri kazanmada uzun bir yol kat eder. Çocuğunuz böyle bir kuruma gitmiyorsa üzülmeyin çünkü bu egzersizleri çocuğunuzla birlikte evde, bahçede, parkta, ormanda veya sahilde yapabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız nefes egzersizleri, onunla kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olurken, çocuğunuzun egzersizi yetişkin gözetiminde sağlıklı bir şekilde uygulamasını sağlayacaktır.

Çocuklara Örnek Nefes Egzersizleri

Çocuklara Örnek Nefes Egzersizleri

 

Elinizden birini parmaklarınızı açarak kaldırın ve çocuğunuza “Şimdi birlikte nefes alıp verme, tutma ve bırakma alıştırması yapalım. Parmağımı takip edersen nasıl yaptığımızı görebilirsin.” Diğer elinizin işaret parmağını başparmağınıza doğru hareket ettirirken nefes alın. Zirveye ulaştığınızda nefesinizi birkaç saniye tutun. Ardından aşağı inerken nefesinizi bırakın. Bunu diğer parmaklarınız için de yapabilirsiniz. Daha sonra çocuğunuza “Bu nefes egzersizini birlikte deneyelim mi?”

Önerilen kitap: Küçük Kızgın Nokta

Eğlence…

Bu yazı Nisanur Şengül tarafından yazılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu