İlişkiler

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Çocuğa cinsel eğitim nasıl olacak? Çocuğuma nasıl cinsel eğitim vermeliyim? vb. çok merak ediliyor.

3 yaşından sonra çocuklar kız ve erkek olduklarını fark eder, ancak 5 yaşında cinsel kimliklerini kabul ederler.

Çocuklarla iletişim kurarken onları bulundukları yaşa uygun olarak değerlendirmek gerekir. Çocuğun merakını gidermek için mutlaka sorularını yanıtlayın ve iletişime açık olun.

Cinsel içerikli sorularını geçiştirmeyin veya yanlış bilgi vermeyin. Kısa ve doğru bilgiler vererek merakını giderin.

Çocuğuma Cinsel Eğitimi Nasıl Vermeliyim? 

Çocukların sorduğu soruları ebeveynler cevaplamaktan çekinir, ayıp, günah gibi kavramlarla iletişim sürdürülür ise çocukla güvene dayalı bir ilişkinin önüne ket vurulmuş olur. Merakı giderilen çocuk ergenlik döneminde cinsel kimliği tam olarak tamamlanır.

Eğer sorularına cevap verilmez ise ergenlik döneminde cinsel kimliğinden utanır. 3 yaşından sonra kızların anneleri ile erkeklerin baba ile zaman geçirmesi cinsel kimliği geliştiren davranışlardır.

Cinsel Eğitim İle Taciz Olaylarının Önüne Geçin

Çocuklara verilen cinsel eğitim ile birçok çocuk istismarı önlenebilir. Çocuklara verilen cinsel eğitimin herhangi bir yaşı yoktur. Çocuğun merak ettiği ve bu konuda sorular sormaya başladığı zaman verilebilir.

Öncelikle çocuklara özel bölge kavramı öğretilmelidir. Doğru cinsel bilgiler doğru cinsel kimlik kazanımına neden olur. Normal olguları ve normal olmayan olguları anlatın. Çocukla sürekli olan bir iletişim güven bağınızı güçlendirir ve çocuğun her olayı size anlatmasını sağlar.

Çocukların Utandırılması Süreci Olumsuz Etkiler mi?

Cocuklarin Utandirilmasi Sureci Olumsuz Etkiler mi

Çocuğa cinsel eğitim verilirken çocuğun herkesin yanında yaptığı cinsel davranışlara abartılı tepki verip herkesin içinde rencide edilmemesi gerekir. Çocuğun bu davranışlarını başkalarının yanında anlatmayın. Yanlış tutum yanlış algılara neden olacak ve bu yanlış tutum ileride cinsel hayatını bu yanlış tutum üzerine kuracaktır.

Çocuğun cinsel içerikli sorularına merakını giderecek kadar doğru bilgiler ile cevap verilmelidir. Çok fazla ayrıntıya girmek merak uyandıracaktır. Çocuk kime soru soruyorsa o kişi cevap vermelidir. Kız çocuğunun babaya sorduğu soruyu git annene sor demek yerine kendi cevaplamalıdır.

Sorusuna Cevap Verilmeyen Çocuk Ne Yapar

Sorduğu sorulara cevap bulamayan çocuk başka kaynaklara yönelir. Çocuk bunu kendi beyninde üstü kapatılmalı ve açılmaması gerek diyerek bastırıyor. Ancak merakı geçmediği için televizyon, tablet veya arkadaşlarından öğrenmeye çalışıyor. Bu hem iletişimi zedeler hemde güven duygusuna zarar verir.

Cinsel Eğitim Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuğa cinsel eğitim verilirken özel bölge kavramı öğretilir, ama bu tek başına yetmez. Aynı zamanda çocuğun bir birey olduğu özgür alanı olduğu ve büyüklerin davranışları ile desteklenmesi gerekir. Örnek verecek olursak: Birlikte yıkanmak, ileri yaşlarda beraber uyumak, çocuğun yanında soyunmak gibi davranışlar sergilenmemelidir.

Bu davranışların normal kabul edilmesi çocuğa zarar verir. Genelleme yapan çocuk dışarı ile aile içini ayırt edemez. Çocukta onay duygusu geliştirilmelidir. Sarılırken, öperken mutlaka izin alınmalıdır. Bedenin tümü sana ait ve senin iznin olmadan kimse sana dokunmamalı eğitim algısı verilmeli.

Bebek

"Çocuk Gelişimi" uzmanıyım. Bu sitede yazmaktan, sizinle iletişim kurmaktan mutluluk duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu