Hamilelik

Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanmak Zararlı mı?

Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanmak Zararlı mı? sorusuna alanında uzman hekimler, herhangi bir sakınca olmadığını belirtmektedir. Hamilelik döneminde kadınlar, istenmeyen tüylerini almak için epilasyon aleti kullanımına devam edebilir. Anne adaylarına ve bebeğe zarar vermediği bilinmektedir. Gebelikte epilasyon aleti kullanımında dikkat edilmesi gereken etken, göbekteki tüylerin alımıdır. Doğuma 3 ay kala karın hassaslaştığı için tüylerin alınması tavsiye edilmemektedir.

Gebelikte lazer, ağda gibi güzellik merkezlerinde uygulanan işlemlere daha çok dikkat edilmelidir. Hijyen kurallarına uyulduğundan emin olduğunuz yerleri tercih etmelisiniz. Hamileliğin altıncı ayına kadar tüy alma işlemlerini istediğiniz yöntemle yapabilirsiniz.

Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanmak Zararlı mı?

Epilasyon aletleri, ciltteki tüyleri kökünden alarak uzaklaştıran bir yöntemdir. Bu yöntem, hamilelik sırasında hormonsal değişiklikler nedeniyle cildin daha hassas olabileceği ve bu nedenle ağrı veya tahriş riski daha yüksek olabileceği için bazı kadınlar için rahatsızlık yaratabilir.

Bununla birlikte, gebelikte epilasyon aleti kullanmak anne için herhangi olumsuz bir durum yaratmamaktadır. Yine de, gebelikte epilasyon aletlerinin kullanımı ile ilgili endişeleriniz varsa, öncelikle doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ayrıca, hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış ve gebelikte kullanım için uygun olan epilasyon aletlerinin kullanılması da önerilir.

Gebelikte epilasyon aleti, hamilelik sürecinde rutin tüy alma yöntemlerinin kullanılmasına sakınca yoktur. Gebelikte ağda ve epilasyon aletleri kullanılabilir. Bu süreçte bedeninize daha hassas olduğu için daha az acıtan yöntemlere başvurabilirsiniz. Epilasyon aletlerinin jilet başlıkları daha kolay ve rahat bir şekilde tüylerinizi almanızı sağlar.

Anne karnında bebeğiniz titreşiyorsa bu yazımıza göz atabilirsiniz: Anne Karnında Bebeğin Titremesi

Gebelikte Tüy Dökücü Krem Kullanılır Mı?

Bedenin daha hassas olduğu gebelikte epilasyon aleti kullanımı, normalden fazla canınızın yanmasına neden olacaktır. Bu sorunu yaşayan kadınların merak ettiği konulardan biri tüy dökücü kremlerin zararı olup olmadığıdır. Gebelikte tüy dökücü kremlerin tercih edilmemesi gerekir.

Tüy dökücü kremlerin büyük kısmı, tüyleri sarartan kimyasal içeriklere sahiptir. Köpükler, kremler ve spreyler, kimyasal içerdiği için kullanılmaması gereken ürünlerdir. Bu ürünlerin içerisindeki maddeler bedeniniz tarafından emilir ve hem siz hem bebeğe zarar verir. Gebelikte tüy dökücü krem ile benzer işlevi olan Hamam otu gibi kürler de kullanılmaması gereken yöntemler arasında yer alır.

Gebelikte Epilasyon Aleti Kullanmak Zararlı mı

Gebelik Şüphesi Varsa Lazer Yapılabilir Mi?

Lazer epilasyon yönteminde, bedeninizin emeceği herhangi bir kimyasal kullanılmaz. Bu nedenle lazere devam edilmesinde sakınca yoktur. Eğer lazer esnasında acı hissetmemek için krem kullanıyorsanız, krem kullanımı olmadan uygulamaya devam etmelisiniz.

Lazer epilasyona gebeliğin 6. Ayında ara verilmesi gerekir. 6. Aydan sonra hassas olan karın ve bikini bölgesinde herhangi bir tüy alma işlemi yapılmamalıdır. Aynı zamanda gebelikte epilasyon aleti veya ağda ile tüy alma yöntemleri de doğum yaklaştığında uygulanmaması gereken yöntemlerdir.

Gebelikte göbekteki tüyler makasla kısaltılabilir veya ağdayla alınabilir. Kadın doğum uzmanları, hamilelik sürecinde tüy almak için ağda ve jilet yöntemlerinde sakınca olmadığını açıklamıştır. Gebelikte göbekteki tüyler, karın hassaslaşmaya başlamadan ağda ile alınabilir. Son 3 ayda ise tüylerin alınmaması gerekir.

Gebelikte Vücuttaki Tüyler Nasıl Alınır?

Gebelikte salgılanan hormonlar, anne adaylarında tüylenme sorununu ortaya çıkabilir. Tüylerde artış olabileceği gibi lazer yaptıran kadınlarda da tüylenme olduğu görülmüştür. Gebelikte çıkan tüyler genellikle doğum sonrasında dökülse de birçok kadın tüylerini almak ister.

Gebelikte vücuttaki tüyler, elektrikli epilasyon aletleri, jilet ve ağda ile alınabilir. İstenmeyen tüyleri alırken dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biri hijyen koşullarına dikkat edilmesidir. Anne adayları hamilelik boyunca enfeksiyon hastalıklarına daha yatkındır. Kadın doğum uzmanları, güzellik merkezi ve kuaförlerde ortak alanların hamileyken kullanılmamasını tavsiye eder.

Evde ağda veya epilasyon ile tüylerinizi alabilirsiniz. Gebelikte göbekteki tüyler artış gösterse de 5-6 aylardan sonra alınmamalıdır. Karın bölgesi, en hassas bölge olduğu için tüylerini makasla kısaltabilirsiniz ancak ağda veya epilasyon kullanmamalısınız. Bacak, kol gibi hassas olmayan bölgeleri, doğuma kadar almanızda sakınca yoktur.

Gebelikte Göbekteki Tüyler Alınır Mı?

Gebelikte göbekteki tüyler, ilk 4-5 ay içerisinde alınabilir. Ancak bu süreden sonra hassaslaşacağı için kızarma, deride soyulma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Gebelikte tüy alma yönetimi olarak jilet, ağda ve epilasyon aletleri kullanılabilir. Lazer epilasyona giden anne adayları, lazer tedavilerine devam edebilir.

Göbekteki tüyleri, tüy dökücü krem veya köpüklerle almamalısınız. Bu ürünler, içermiş olduğu kimyasallardan dolayı bebeğinize zarar verir. Anne adaylarına tavsiye edilmeyen epilasyon yöntemi sadece tüy dökücü ve sarartıcı ürünlerdir.

Anne Karnında Bebeğin Ters Durması Zararlı mı? hakkındaki yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu