Hamilelik

Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri? | Nasıl Geçer?

Gebelikte karın ağrısı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Gebeliğin başından sonuna her dönemde karın ağrısı görülebilir ve bu ağrılar farklı sebeplerden meydana gelebilir. Bu nedenle karın ve kasık ağrısı durumlarında altta yatan nedeni bulmak açısından doktor muayenesi gerektirir. Karın ve kasık ağrıları gebeliğe bağlı oluşabildiği gibi gebelikten bağımsız olarak da meydana gelebilir ve bu ayrımı yapacak kişi de ancak bir doktordur. Hamilelikte karın ağrısı nedenleri birden fazla sebebe bağlı olabiliyor.

Gebelikte karın ağrısı hemen hemen her anne adayının yaşadığı birden fazla nedenden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Bu sorunun en doğru tespiti kadın doğum uzmanları veya özel doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Hamilelik hem annenin hem de bebeğin yaşamı söz konusu olduğu için bu tarz durumlarda hızlıca sağlık kuruluşlarına başvurmalısınız.

Gebelikte Karın Ağrısı Nedenleri

 • Gebeliğin özellikle ilk dönemlerinde meydana gelen karın ve kasık ağrısı pek çok kadında görülen bir durumdur. Adet gecikmesiyle birlikte ortaya çıkan bu ağrılar, hamileliğin başladığı, vücutta değişimlerin meydana geldiği döneme denk gelir ve genellikle korkulacak bir durum arz etmezler. Ancak ağrılar şiddetli ise ve bu ağrılara başka şikayetler de ekleniyorsa düşük tehlikesi akla gelmelidir ve asla ihmal edilmemelidir.
 • Gebeliğin 3. ve 4. aylarından itibaren görülen ağrılar, genellikle rahmin genişlemesi ve rahim duvarının gerilmesine bağlı ağrılardır.
 • Gebelikte karın ağrısı ve kabızlık, gaz problemi yaşayanların karın ağrısı yaşamaları da olası bir durumdur. Bu ağrılar gebelikle pek ilişkilendirilmez.
 • Gebelikte oluşan yumurtalık kistleri de ağrıya sebebiyet verebilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu karın ağrısı yapar ve mutlaka tedavi ettirilmelidir. Bu durum gebelikle ilişkilendirilmez ancak tedavi konusunda ciddi olunmalıdır, çünkü böbrek hasarına yol açabilir.
 • Gebeliğin son dönemlerinde oluşan karın ve kasık ağrıları ise yalancı doğum sancısı olabilir veya gerçekten de doğumun başladığını işaret edebilir. Yalancı doğum ağrıları genellikle dinlenince geçer ve düzenli değildir. Gerçek doğum sancıları ise giderek artar ve sıklaşır, ayrıca düzenli aralıklarla gelir. Yine de bu ayrımı doktora bırakmak doğru bir adım olacaktır.
 • Dış gebelik oluştuğunda kişiler şiddetli ağrı ve buna eşlik eden kanama yaşayabilirler. Hayati bir durum olan dış gebelik acil müdahele gerektirir.
 • Bunların dışında plasenta previa olarak adlandırılan bebeğin eşinin önünde olması gibi durumlar da ağrıya sebebiyet verebilir, bu durum hamilelikte risk oluşturur ancak doktor kontrolü ile sağlıklı bir doğuma ulaşılır.

Gebelikte Karın Ağrısı

Doktora gitmeyi gerektiren ağrılar nasıl anlaşılır?

Gebelikte karın ağrısı önemli olup olmadığını ayırt etmenin birkaç yolu vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Gebeliğin 6. ve 8. haftalarında meydana gelen hafif şiddetteki ağrılar genellikle normal kabul edilir ve evde dinlenmekle geçme ihtimali yüksektir.
 2. Gebelikte ilk üç ay çok çok önemlidir ve düşük tehlikesi bu aylarda mevcuttur. Bu nedenle ilk aylarda şiddetli ağrı ve buna eşlik eden başka rahatsızlıklar da varsa mutlaka doktor takibi gereklidir.
 3. Gebeliğin 3. ve 4. aylarında görülen ağrılar normal kabul edilir ve rahimdeki değişmelere bağlı olduğu düşünülür. Ancak, ağrı şiddetli ve uzun sürüyor ise idrar yolu enfeksiyonu gibi başka sebeplerden kaynaklanabileceği akla gelmeli ve tedavi için doktora gidilmelidir.
 4. Gebelikte karın ağrısı özellikle son dönemlerindeki ağrılar ise yalancı sanıları akla getirmeli, şiddeti ve süresi dikkate alınmalıdır. Dinlenmekle geçen ağrılar genellikle tehlikesizdir, ancak 6 saatten fazla sürüyor ve şiddeti azalmıyorsa bu tip ağrılar erken doğum belirtisi olabilir ve doktora gidilmelidir.
 5. Gebelikte karın ağrısına eşlik eden kanama durumu da varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Gebelikte Karın Ağrısı ve Alınacak Önlemler

Gebelikte kişiler sağlığına her zamankinden fazla özen göstermelidirler. Karın ve kasık ağrısının nedenlerinden olan fiziksel yorgunluk ve zorlama durumlarından kaçınmalıdırlar. Yorucu işlerden uzak durmalı, bol bol dinlenmeli, hafif egzersizler yapmalı ve sağlıklı beslenmelidirler. Gebelikte karın ağrısı hakkında kitaplar okumalı, bilinçli ve sağlıklı bir süreç yaşamaya dikkat etmelidirler. Böylelikle gebelik problemlerini en aza indirebilir ve rahat bir hamilelik süreci geçirebilirler.

Anne Karnında Bebeğin Titremesi de gebelikte karın ağrısı yaratan sebeplerden bir tanesi olabilir. Bu tarz durumlar bebeğin çoğunlukla gelişimi ve annenin hormonsal olarak değişiminden kaynaklı olabiliyor. Bağlantıya tıklayıp yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu