Hamilelik

Hamilelikte Cinsellik Olur mu?

Hamilelikte cinsellik bir çoğumuz için en büyük tabulardan bir tanesi ve yaşanmaması gerektiği düşünülüyor. Oysa hamilelikte cinsellik veya lohusalık döneminde zararlı olmamakla birlikte normal doğum açısından pek çok faydalı yönü de bulunuyor.

Hamilelik sürecinde kadınlar hem hormonlar açısından hem de fiziksel olarak bir çok değişime uğrarlar. Bu değişim ve endişeler beraberinde eşler arasında bulunan cinsel yaşam yörüngesini de olumsuz yönde etkiler. Hamilelikte cinsel yaşam incelendiğinde genellikle ilk gebeliğini gerçekleştiren kadınların cinselliğe karşı daha ön yargılı ve çekimser olduğu görülüyor.

Hamilelikte Cinsellik Olur mu?

Cinsel istek doğuştan her bireyin içinde bulunan bir duygudur ve soyun devam etmesi için içgüdüsel bir histir. Ancak hamilelikte cinsel hayat konusunda bir çok anne annelik duygusu ile bebeğe zarar gelebileceğini düşünür ve buna bağlı olarak da hamilelikte cinsellik olmayabiliyor. Uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre hamilelikte yaşanan cinsel ilişkilerin gebelik açısından hiç bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Halk arasında ise tam tersi olarak gebelikte cinsellik yaşanırsa gebeliğin düşük ile sonuçlanabileceği düşünülüyor, ancak bu durumun hiç bir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır.

Doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre gebelikte cinsel yaşam doğuma 1 ay kalıncaya kadar sağlıklı bir şekilde devam edebiliyor. Ancak bazı riskli gebeliklerde doktor kontrolü sonrasında ilk 3 ay boyunca cinsel ilişkiler yasaklanabiliyor, ancak elbette ki tüm gebeliklerde cinsel yaşam konusunda doktorunuzun önerileri haricinde hiç bir davranışı kendi kararınız ile uygulamamalısınız. Eşler arasında bulunan ilişkinin sıcak bir şekilde devam etmesi ve gelişim sürecinde olan bebeğin olumsuz etkilenmemesi için en doğru yaklaşım doktorunuzun önerilerine uygun şekilde hayatınızı düzene sokmaktır, bunu unutmayın.

Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri (Doğuma Engel Mi) adlı konumuzu da okumanızı öneriyoruz.

Aşağıda sorularla incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz hamilelikte cinsellik olur mu? Detaylarıyla birlikte bakalım;

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Seks Yapmak Uygun Mu?

Doktorunuzun kontrolü altında genellikle erken doğum ile düşük riski bulunmuyorsa eşler arasında gebelikte cinsel ilişki konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Bu risklerin haricinde bir de gebeliğin son 4 haftasında doktorunuz cinsel ilişkileri önermeyecektir.

Buna ek olarak hamilelik sürecinde bir takım şikayetleri bulunan karın ağrıları bulunan veya kasılmalar ile kanaması bulunan kadınlarda cinsel ilişkiler doktor kontrolünde ve onayı ile gerçekleşebilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur Mu?

Halk arasında bilinen yanlışlardan bir diğeri de hamileliğin ilk aylarında cinsel ilişkiye girmenin düşüğe neden olduğudur. Bu durum sadece riskli gebeliklerde yasaklanmış olmakla birlikte doktor kontrolünde sağlıklı gebeliklerde ise doktorunuzun onayı ile cinsel ilişkilerde her hangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında görülen düşükler gebelik sırasında cinsel ilişki ile bağlantılı olmamakla birlikte rahimde bulunan genetik bozukluklara bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Hamileyken Orgazm Olmak Erken Doğuma Neden Olur Mu?

Doktorunuzun kontrolü altında hamilelikte yaşanan cinsel ilişkiler hiç bir şekilde erken doğuma veya doğumun başlamasına neden olmamaktadır. Ancak öncesinde prematüre bebek dünyaya getirmiş olan kadınlarda cinsel ilişkide orgazm yaşanması doğumun başlamasını tetikleyebilir, ayrıca prematüre doğum yapmış kadınlarda ilişki sırasında göğüslerin uyarılması doğum sancılarını tetikleyebilir.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte cinsellik sırasında erkeğin penisinin bebeğin bulunduğu plesentaya temas etmesi kesinlikle söz konusu olmamakla birlikte bebeğin bulunduğu ortam dış dünyaya karşı son derece korunaklı bir alandır. Bebek amniyon sıvısı ve kesesi tarafından son derece güvenli bir ortamda yer almaktadır.

Ancak hamilelikte ağrılı ve zorlayıcı ilişkilerden mümkün olduğu kadar uzak durmak gerekiyor.

Hamileliğin Kaçıncı Ayına Kadar Cinsel İlişki Serbesttir?

Her hangi bir risk veya doktor tarafından koyulmuş bir engel bulunmadıkça hamileliğin son 4 haftasına kadar cinsel ilişkilerin bebeğe veya anneye ya da doğuma karşı her hangi bir risk oluşturmamaktadır.

Hamilelikte cinsellik yaşamanın son 1 ay boyunca yasaklanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi bu dönemde yaşanabilecek cinsel ilişkilerin rahim içi enfeksiyon riskini arttırmasıdır.

Hamilelikte Cinsellik

Hamilelikte Hangi Durumlarda Cinsel İlişkilerden Kaçınılmalıdır?

* Vajinada kanama oluşması

* Amniyon suyunun gelmesi durumu

* Rahim kanalının normalden daha kısa ve geniş olması

* Daha önceden düşük yaşandıysa veya erken doğum riski bulunuyorsa

* Plesentanın rahim kanalının ağzını tıkaması durumunda doktorunuzun cinsel ilişkilerden kaçınılması önerilmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sırasında Prezervatif Kullanımı Gerekli Mi?

Hamilelik döneminde evli olup da tek eşli olan kadınlardan tutun da çok eşli birden çok birliktelik yaşayan kadınlara kadar tüm cinsel ilişkilerde fark etmeksizin prezervatif kullanımı bebeğin sağlıklı gelişimi açısından cinsel yollarla bulaşan hastalıkları kapmaması için çok önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar incelendiğinde aşağıda saymış olduğumuz tüm hastalıkların erken doğum ihtimalini güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

* Hepatit B

* Hepatit C

* Aids (HIV)

* Herpes Mikroorganizmaları

Hamile Kadınlarda Cinsel İstek Azalması Olur Mu?

Hamilelikte cinsellik her dönemde farklı semptomlar ile karşımıza çıkmakla birlikte genellikle cinsel isteğin de hamileliğin her döneminde farklı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle gebeliğin ilk 3 aylık döneminde anne adayının bebeği korumacı tavrı cinselliği ikinci plana atmakla birlikte iç güdüsel olarak annelik hissiyle hareket etmektedir. Buna ek olarak hamilelikle birlikte yaşanan cinsel isteksizliklerin diğer nedenleri de halsizlik, bitkinlik, hormonlarda bulunan dengesizlikler, mide bulantıları ve kusmalar nedeniyle görülebilmektedir.

Daha sonraki dönemlerde ise göğüsler ve cinsel organ bölgesine kan akışının normale dönmesi ile cinsel isteğin de artış gösterdiğini görmekteyiz.

Buna ek olarak hamileliğin son 3 ayında da cinselliğin fiziksel olarak zor bir şekilde gerçekleşmesi, sırt ağrıları, hamileliğin getirdiği yorgunluk, mantar enfeksiyonları ve vajinal akıntılar hamileliğin son 3 ayında cinsel isteksizlik görülmesine neden olmaktadır. Zaten hamileliğin son 4 haftası yani son 1 ayında doktorunuz tarafından cinsel ilişki önerilmemektedir.

Gebelikte Hangi Pozisyonlarda Seks Yapılabilir?

Hamilelikte cinsellik, hamileliğin ilk dönemlerinde tüm pozisyonlarda cinsel ilişki yaşamak mümkünken, ilerleyen dönemlerde ise kadının üstte olduğu veya yandan pozisyonlar kadının daha rahat etmesi açısından daha rahat olacaktır.

Hamilelikle birlikte meydana gelen hormonlara bağlı olarak vajina salgısında meydana gelen artışa bağlı olarak vajinada ödem oluşması söz konusu olacaktır. Buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında ağrı oluşması söz konusu olacaktır.

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Cinsel İlişkiler Eskisi Gibi Olur?

Genellikle problemsiz sağlıklı bir şekilde doğumun gerçekleşmesinin ardından normal doğum ya da sezaryen doğum fark etmeksizin ortalama olarak 3 – 4 hafta sonra cinsel ilişkilerde bir sakınca yoktur.

Ancak korumacı tavır nedeniyle çiftler arasında yaşanabilecek cinsel ilişkiler çok daha farklı sürelerde yaşanmaya başlayabilir bu durum çiftten çifte değişiklik göstermektedir.

Yukarıda detaylı olarak incelemelerini gerçekleştirmiş olduğumuz hamilelikte cinsellik olur mu? Konumuzu sorularla inceledik, konuya eklemek istediğiniz yeni sorular ve görüşleriniz için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Bebek

"Çocuk Gelişimi" uzmanıyım. Bu sitede yazmaktan, sizinle iletişim kurmaktan mutluluk duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu