Beslenme

İnek Sütü Alerjisi Diyeti – 2023 En Çok Tercih Edilen

İnek sütü alerjisi diyeti; İnek sütü alerjisi olan bebekler veya anneler tarafından inek sütü ve inek sütü ürünleri tüketmemek kaydıyla yapılan diyettir. İnek sütü alerjisi diyet açma ve İnek sütü alerjisi diyeti sırasında inek sütü veya inek sütü ile yapılan her ürünü tüketmemeniz gerekir. Aksi takdirde cildinizde ve sağlığınızda bir takım olumsuzluklar yaşamanız muhtemeldir.

İnek sütü alerjisi diyeti, eğer anne emziriyor ise hem annenin hem de bebeğin yapması gereken bir diyettir. Buna çapraz diyet denir. İnek sütü alerjisi bulunan kişi veya o kişiye bağlı kişinin de aynı diyeti yapması ve bu doğrultuda beslenmesini düzeltmesi gerekir. Çapraz diyet sayesinde hem anne hem de bebek inek sütü alerjisi ile karşı karşıya gelmeyecektir.

İnek sütü içermeyen mamalar isimli yazımıza da göz atabilir ve inek sütü diyeti sırasında bu mamaları kullanarak bebeğinizin beslenmesindeki eksikleri tamamlayabilirsiniz.

İnek Sütü Alerjisi Diyeti 

İnek sütü alerjisi diyeti, inek sütü, yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerinden tamamen ya da sınırlı olarak yoksun olmaktır. Bunun yerine eşek sütü, deve sütü, soya sütü, fındık sütü, hindistan cevizi sütü gibi alternatif süt ürünleri kullanabilirler. Ayrıca, gıdalarda inek sütü bulunan etiketleri okuyarak, inek sütü içeren mamalardan ve yiyeceklerden kaçınmaları önerilir. İnek sütü alerjisi pdf dosyasında inek sütü alerjisi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İnek sütü alerjisi bulunan bebeklerde veya annelerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlar;

 • Eğer bebekte inek sütü alerjisi var ise, inek sütü ve inek sütü içeren her besini kesin olarak tüketmemesi gerekir,
 • Eğer bebeğiniz küçük, anneyi emiyor ve inek sütü alerjisi var ise annenin de inek sütü alerjisi diyeti yapması gerekiyor.
 • Aynı zamanda anne inek eti ve inek etiyle yapılan yemekleri de tüketmemelidir.

İnek sütü diyeti yaparken vücudunuzun ihtiyaç duyacağı proteinlere çoğunlukla soya sütü ve hindistan cevizi sütü ile yeniden sahip olabilmeniz de mümkündür.

İnek Sütü Alerjisi Diyet Listesi

İnek sütü alerjisi diyet listesinde, inek sütünden bağımsız besin ve tahıllar bulunuyor. inek sütü alerjisi anne diyet listesi Bunun yanı sıra besin piramidinin üst basamaklarında yer alan süt ve içerisindeki proteinler, vücutta eksik olması halinde başka sorunlar da doğurabildiği için, bu ürünlerin yerine ek takviye olarak inek sütü içermeyen ürünler tüketilmelidir.

inek sütü alerjisi diyeti yaparken aşağıdaki besinleri tüketmenizde fayda var, çünkü bu besinler yüksek miktarda kalsiyum ve vitamin içermektedir. İnek sütü alerjisi bulunan çocuk ve bebekler için dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise, diyet süresi boyunca ebeveynlerin dikkatli bir şekilde bu diyeti bozmadan devam ettirmeleridir.

 • Ispanak
 • Brokoli
 • Yeşil Soğan
 • İşlenmemiş kuruyemişler
 • Koyun eti (çok az önerilir)
 • Deve sütü
 • İncir
 • Tavuk suyu ve tavuk ürünleri
 • Deniz ve deniz mahsulleri
İnek Sütü Alerjisi Diyeti
İnek Sütü Alerjisi Diyeti

İnek sütü alerjisi olan bebekler çoğunlukla bu alerjiye karşı üretilen mamalardan kullanmakla birlikte, sebze çorbaları ve süt içermeyen tahıllar ile beslenmelidir. İnek sütü alerjisi diyeti sırasında çoğunluk olarak anne ve bebeğin en çok tüketmesi gereken şeylerin başında sebzeler geliyor, bunun ardından ise meyveler ve diğer besinler. Deniz mahsulleri de yine en çok tercih edilebilecek gruplardan bir tanesi olarak yer alıyor. inek sütü protein alerjisi diyeti ile birlikte tüketilecek her ürüne dikkat edilmelidir.

İnek Sütü Alerjisi ne zaman geçer?

İnek sütü alerjisi, doğru tedavi yöntemi uygulanıp uzmanlar tarafından gerekli testler yapıldığı ve bu testlerin başarıyla sonuçlandığı zaman tam anlamıyla geçmiş sayılır. İnek Sütü Alerjisi ne zaman geçer? sorusuna net bir yanıt veremesek ise de bunun çoğunlukla ortaya çıkmasından yaklaşık 2 yıl sonra, yeteri kadar diyet ve tedavi sonucunda tam anlamıyla geçiyor olabileceğini de kısmen belirtebiliriz.

İnek sütü diyetini kademeli olarak bırakmanızda fayda var. Zira emziren bir anne iseniz veya bebeğinizde inek sütü proteini alerjisi var ise bu diyeti kademeli olarak bırakmanızı öneriyoruz. Bir anda diyet sonrasında inek sütü ve inek sütü ürünlerine yönelmeniz, tekrar bu sorunun nüks etmesine yol açabilir. Bu sebepten dolayı inek sütü alerjisi diyeti kademeli olarak bırakılmalıdır.

Emzik ve biberon temizleyici önerileri listemize de göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu