Beslenme

Kuru incir bebeklere ne zaman verilir?

Kuru incir bebeklere ne zaman verilir diye merak eden ebeveynler için bu yazımızda bebeklere kuru incir ne zaman verilir yanıtını vereceğiz. Kuru incir, şifa kaynağı ve hemen hemen her yaşta insanın severek tükettiği bir meyve yemişidir. Peki severek yediğimiz kuru incir bebeklere verilir mi?

Kuru incir bebeklere ne zaman verilir? diye merak edenler anne ve babalar, çoğunlukla bebeklerine kuru inciri 9. aydan sonra verirler. Biz de bebeğimize kuru inciri katı gıdaya geçişten 3-4 ay sonra yani 9-10 aylık iken yumuşak olanlardan vermeye başladık. Aynı zamanda kuru incir içeren yemişler hazırladık ve bar haline getirip tüketmesine yardımcı olduk. Peki Kuru incir bebeklere ne zaman verilir?

Kuru incir bebeklere ne zaman verilir?

Kuru incir bebeklere oldukça faydalı, bebeklerin bir o kadar da en az yetişkinler kadar sevdiği besinlerin başında gelir. Genellikle, bebekler 9 aylık olduğunda kuru incir verilmeye başlanır. Ancak, her bebek farklıdır ve çoğunlukla bebekler 9 aylıkken kuru incir yiyebilirken, bazı bebekler daha erken veya daha geç bir yaşta başlayabilir. Önemli olan bebeğin ağız ve dişlerinin kuru incir yeme yeteneğini değerlendirmektir.

Bebeğe karpuz ne zaman verilir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kuru incirin bebeklere faydaları

Kuru incirin bebeklere faydaları oldukça fazladır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan kuru incirim bebeklere faydaları en bilinen haliyle şu şekildedir;

Kuru incir bebeklere ne zaman verilir

1-Vitamin ve Mineral deposu

Kuru incir, bebekler için önemli miktarda C vitamini, potasyum, demir, magnezyum ve diğer mineralleri içerir. İçerdiği yüksek miktarda vitamin ve mineraller sayesinde bebeğinizin sağlığını korur.

2-Bağırsak fonksiyonlarını destekler

Kuru incir, bebeklerin bağırsak fonksiyonlarını desteklemek için gerekli olan lif içeriği ile bebeklerin sindirim sistemini olumlu etkiler. Böylelikle bebeklerin bağırsakları düzenli çalışır ve bir çok hastalığa karşı direnç kazanır.

3-Enerji verir

Kuru incir, bebekler için yüksek miktarda enerji sağlar. Bununla birlikte bebeğinizin uyku düzenini korur ve bebeğinizin daha iyi uyuyup enerjik uyanmasını sağlar.

4-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kuru incir, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan C vitamini içeriği ile bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bebekler hastalıklara karşı daha dirençli olur.

5-Beyin gelişimi

Kuru incir, bebeklerin beyin gelişimi için gerekli olan demir ve diğer mineralleri içermekle birlikte bebeklerin beyin gelişimini destekler. Bebeklerin beyin gelişimi ebeveynler için oldukça önemli bir husustur.  Bu nedenle düzenli bir şekilde kuru incir ve normal incir tüketimi bebekler için oldukça faydalıdır.

Bebeklere kuru incir vermek, onların günlük şeker ve atıştırmalık ihtiyacına iyi bir seçenek olabilir. Ancak, bebekler için uygun bir yaştaki incirlerin seçilmesi önemlidir. Kuru incir bebeklere ne zaman verilir? yanıtıyla birlikte Bebekler için uygun yaştaki incirler, çok kolay kopma ve çok kolay yutma özelliğine sahip olmalıdır. Aynı zamanda, bebeklerin midesi hassas olduğundan, kuru incirler iyice yumuşamış ve küçük parçalara ayrılmış olmalıdır. Kuru incir verirken, bebeğinizin ağızını daima takip etmenizde fayda var. Bebekler ananası ne zaman yer isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu