Hamilelik

Mandalla Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Eski usul hamilelik testi arasında mandalla gebelik testi en popüler olanlarındadır. Mandalla gebelik testi nedir ve nasıl yapılır sorularına bu yazımızda yanıt vereceğiz. Mandalla hamilelik testi, hamileliğin olup olmadığını, vücutta yapılan hormon değişikliklerinin tespit edilmesini sağlar. Test, idrar örneğinin alınarak yapılır ve genellikle kısa bir süre içinde sonuç verir. Doğal yollarla hamilelik testi yöntemleri çoğunlukla eski hamilelik testleri olarak bilinmektedir.

Mandalla yapılan gebelik testi erken gebelik testi olarak bilinir ve ilkel yöntemlerden biridir. Yeterli imkanınız ve teknolojisiniz yoksa mandalla hamilelik testi yapabilirsiniz.

Mandalla Gebelik Testi Nedir?

Mandalla gebelik testi, kişilerin mandal ve plastik kap kullanılarak yapmış olduğu ve hamile olup olmadığını gösteren bir hamilelik testidir. Bilimsel yönden gerçekçi olmayan mandalla hamilelik testi, %100 oranında doğru sonuç vermemektedir. Hastane ve eczanelerde satılan gebelik testlerinden farklı olarak doğal yolla hamilelik testi olarak bilinir.

Mandalla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Mandalla Gebelik Testi, yapmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir. Mandalla hamilelik testi şu şekilde yapılır:

  • İdrarınızı bir kap içine toplayın ve o kaptan hariç bir kap daha yanınızda bulundurunuz,
  • İdrarınızın haricindeki boş bir kabın içerisine yatay olacak şekilde tahta mandalınızı koyunuz,
  • İdrarınızı tahta mandalın üzerine damlatınız ve 5 dakika kadar bekleyiniz,
  • 5 dakika gibi bir süre geçtikten sonra idrarı damlattığınız mandalı alarak kabın dibine bakınız,
  • Kabın dibinde eğer mandal lekesi var ise gebe yani hamile olduğunuzun göstergesidir,
  • Kabın dibinde eğer mandal lekesi yok ise hamile olmadığınızın göstergesidir.

Mandalla hamilelik testi kesin olarak %100 oranında doğru sonuç vermemekle birlikte en doğru sonucu hastanede yapılan gebelik testleri ile öğrenebilirsiniz.

Mandalla Gebelik Testi

Mandalla Gebelik Testi Güvenilir mi?

Mandalla hamilelik testi güvenilir mi? diye merak ediyorsanız bu sorunuza: %100 oranda doğru sonuç vermemektedir diyebiliriz.

Mandalla gebelik testi yukarıda belirttiğimiz üzere kesin olarak doğru sonuç vermemekle birlikte çoğunlukla gebelik testleri HCG hormonu olarak bilinen ve anne adayının gebelik döneminin başlamasıyla birlikte ürettiği hormon ile kesin olarak ölçülebildiği için eski yöntem hamilelik dönemleri şu dönemlerde çok fazla güvenilir sonuçlar vermemektedir.

12 Volt ile 6 Volt Akülü Araba Arasındaki Fark isimli yazımızı da okumanızı öneriyoruz. Gebelik testi mandal ile yapılabilir fakat her zaman doğru ve güvenilir sonuç vermeyebilir. Bu nedenle en doğru hamilelik testini sağlık kuruluşlarında yaptırabilirsiniz.

Bebek

"Çocuk Gelişimi" uzmanıyım. Bu sitede yazmaktan, sizinle iletişim kurmaktan mutluluk duyuyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu