Cilt Bakımı

Bebekte Pişiği Geçirme, Pişikten Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

Anneler ne kadar dikkatli olurlarsa olsunlar, bir gün mutlaka kızarıklıkları olacaktır. Çok dikkatli olmamıza rağmen pişiklerden kurtulmak için neler yapabiliriz?

Bebeklerde Pişik ve Korunma Yöntemleri başlıklı yazımızı daha önce paylaşmıştık ve pişik ile ilgili soru ve önerilerimiz ile sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bebeğinize mikrop bulaştırmamak için ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bez değiştirmeden önce ve sonra ellerinizi yıkamayı unutmayınız.

Her şeyi hazırlayın (ıslak mendil, bebek bezi, bebek bezi kremi) Bebek bezi değiştirirken küçük kazalara karşı altına alt değiştirme minderi koymayı unutmayın.

Pişikten kurtulmak için ne yapmalıyız?

Pişikten Kurtulmak İçin temizlik

Altını açın ve kirli kısmın çoğunu bezin kirlenmemiş tarafıyla silin. Kirli bezi kapatın ve çöpe atın. Bebeğinizin poposunu temizlemek için günlük kullandığımız ıslak mendilleri kullanmayın, bebek mendili veya pamuğa dökülmüş temiz su ile temizleyin. Bezden taştığında çok kirliyse banyodan direkt şampuan veya sabunla yıkayabilirsiniz.

Bebek bezi isiliğini ortadan kaldırmak için önlemler

Her zaman kiri temiz alandan kirli alana yaymadan temizlemeye çalışmalıyız. Kız bebeklerde genital bölgeden alta, erkek bebeklerde ise kasıktan alta doğru temizlenmelidir.

Bebeğinizin vücudunu tahriş etmeden yumuşak bir havlu veya kağıt mendil ile nazikçe kurulayın. Kururken kırışıklıkları kaçırmayın. Mümkünse bebeğinizin poposunu nefes alması için birkaç dakika açık bırakın.

Pişikten Kurtulmak İçin Bezi üzerinde uzun süre bırakmayın.

Bezin yeterince şişmemesi durumunda günde en az 3 defa bez değiştirmeye çalışın, ıslak bezler uzun süre cilt ile temas ederse pişiğe neden olabilir.

Pişikten Kurtulmak İçin Sabah uyandığında ilk işi altını değiştirmek

Gece açık bırakılan bez pişiğe neden olabilir.Herhangi bir nedenle gece uyandığınızda bezin dolu olduğunu fark ederseniz değiştirin, bazı geceler bezin aşırı kalabalık olması nedeniyle uyku bölünebilir. Bezi bütün gece bağlı kaldıysa, uyandığında ilk iş bezini değiştirin.

Pişikten Kurtulmak İçin Döküntülere karşı önleyici tedbirler

Pişiklere karşı korunmak için, bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde veya en azından gece yatmadan önce kalın bir tabaka Pişik Kremi sürün.

Pişikten Kurtulmak İçin çocuk bezi bağlamak

bebek bezi nasıl bağlanır Bebeğinizi ayak bileklerinden nazikçe tutun ve altına bezi kaydırın. Bantları midenizi sıkıştırmayacak şekilde yapıştırın. Erkek bebeklerde cinsel organların aşağı baktığından emin olun. Uzun süre geçmeyen ciddi döküntüler ortaya çıkarsa bir doktora danışın.

Tüm önlem ve çabalarınıza rağmen çok hassas olan bebek cildinde pişik görülebilmektedir. Bu durumda bebeğinizi pişik nedeni açısından gözlemlemek pişik çözümleri için ilk adım olacaktır. Temel nedeni ortadan kaldırmak, bebeğinizin iyileşmesini hızlandıracaktır.

Bebeklerde ishal sıklıkla katı gıdaya geçiş döneminden itibaren görülmeye başlayabilir. Yeni doğan bebeklerin %10’unda pişik görülürken, katı gıdaya geçilmesiyle bu oran %40’a kadar çıkabilmektedir.

Bebeklerde pişik için  sebebi ortadan kaldırdıktan sonra pişiğe yardımcı ürünlere yönelebilirsiniz. Ürün seçiminde pudra, krem ​​ve losyonlarda bebek cildine uygun ürünler seçmeli, gelişigüzel ürünler kullanmamalısınız.

Bebek dostu olan doğal zeytinyağı, hodan tohumu, bal özü ve argan yağı gibi ürünlerin bebeğin cildini iyileştirmeye, cildi beslemeye ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olması da önemlidir. Krem yerine losyonlara yönelmek bebeğinizin cildi için daha iyi olabilir. Cildin nem dengesinin korunmasına yardımcı olan ve konak, pişik, kaşıntı ve iltihaplanmayı önleyen ürünler arasında yer alan Bebek ve Çocuk Nemlendirici Vücut Losyonu,  ihtiyacınız olan tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor.

Bebeğinizin bezinde pişik oluştuktan sonra altını sürekli kontrol etmeniz ve kirlenir kirlenmez değiştirmeniz de iyileşme süresini kısaltacaktır. Bebeğinizin dışkısını yaptıktan sonra bebeğinizin cildini temizlemek için Bebek ve Çocuk Saç – Vücut Şampuanı ile birlikte ılık su kullanarak da bebeğinizin cildini nemlendirebilirsiniz.

Bebeğinizin pişik ile çok tahriş olması, gün içerisinde 10 dakika havalandırılması ve bebeğinizin altını kirli olmasa bile gece değiştirmesi için pişik çözümleri arasında oldukça etkilidir.

Bebeğinizin pişik olan bölgelerini temizlerken ıslak mendil yerine ılık suyla nemlendirilmiş pamuk da kullanabilirsiniz. Bazı temizlik ürünleri bebeğin cildine zarar verebileceğinden, değiştirilmesi gerekmiyorsa bu ürünleri hiç kullanmamak en doğrusu olacaktır.

Kızarıklık durumunda bebeğinizi her gün yıkamanız da bebeğinizin ağrısını azaltacak ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bebeğinizi yıkarken cilt bariyerini güçlendiren ve cildin doğal yapısını koruyan ürünleri tercih etmenizi öneririz .

Bebeklerde pişik nedenleri ve önlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu sorunu daha olmadan ortadan kaldırmak istiyorsanız Bebek Bakımı kategorimize göz atabilirsiniz.

Bebeklerde pişiği önlemek için öncelikle sebebini bilmek çok daha önemlidir. Ana sebebi ortadan kaldırırsanız pişik oluşumunu büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Bebeklerde pişiği önleme ve tedavi etme

Bebeklerde pisigi onleme ve tedavi etme

düzenli olarak bez değiştirmektir. Ancak bazen bu yeterli olmayabilir. Bezin temiz ve kuru kalmasına yardımcı olmasının yanı sıra bebeğinizin poposunu açık olarak havalandırmak pişik oluşumunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Bez değiştirirken altını en az 5 dakika açık bırakarak hava ile temasını sağlamanız veya hava geçirgen bezler seçmeniz de bebeğinizin cildi için önemlidir .

Bebek bezi tercihi de pişik oluşumunu tetikleyen veya önleyen bir faktördür. Bebeğinizin kilosuna ve boyuna uygun bebek bezi seçimi, gereksiz sürtünmeyi ve atıklarla aşırı teması önleyerek pişik oluşumunu önlemenize yardımcı olacaktır.

Mevsime uygun kıyafet seçimi de pişik ve diğer cilt rahatsızlıklarını önlemenize yardımcı olacaktır.

Bebeğin cildi çok hassastır, bu nedenle ılık su ve Bebek ve Çocuk Saç – Vücut Şampuanı  ile temizlemek özellikle tuvalete gittikten sonra pişik oluşumunu önleyecektir. Ancak yıkadıktan sonra iyice kuruladığınızdan emin olmanızı öneririz.

Yıkamak yerine diğer dezenfektan ürünleri tercih edecekseniz bebek cildine zarar veren kimyasallar içermemesine özen göstermenizi öneririz.

Bebeklerde pişik oluşmaması için annelerin bebekleri kadar beslenmelerine de dikkat etmesi gerekir. Annenin beslenmesine bağlı olarak sadece anne sütü ile beslenen çocuklarda üre miktarı artabilir ve bu durum pişik oluşumunu tetikleyebilir. Bu dönemde annenin kullandığı ilaçların bebeği doğrudan etkilediğini bu nedenle doktor kontrolünde ilaç kullanmak gerektiğini hatırlatalım.

Bebek kıyafetlerini ve kıyafetlerini dezenfekte etmek için kullandığınız kimyasallar, bebeklerin hassas cilt dengesini bozarak pişiklere neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu